[Egészségügy] 2006.12.21 12:00
- A foglalkozásra járó gyerekek sokkal nyitottabbak, oldottabbak lesznek, megtanulnak beilleszkedni egy kis csoportba, szocializálódnak. A félénkebb, zárkózottabb gyerekek is megnyílnak. Ez a fajta foglalkozás hiánypótló Magyarországon – mondta Orszáczky Ildikó, a csiri-biri torna kitalálója az OrientPress Hírügynökségnek.
- Az ötlet akkor született, amikor Gyeden voltam, és a zenés foglalkozásokat egy idő után a lányom nem bírta végig ülni. Ugrálni akart a tanár fején, ki akart mászni az ablakon. Kerestem tehát egy mozgásos foglalkozást, de nem találtam. Fejlesztő pedagógus vagyok, így végül kitaláltam egyet: a csiri-biri tornát. Két éve kezdtem, már induláskor minden csoport teltházzal ment végig. Ma már 13 budapesti és 7 főváros közeli helyszínen indulnak csoportok télen, amikor a szülők nehezen találnak elfoglaltságot az örökmozgó gyerekeiknek – tette hozzá a pedagógus. – Van nagymama, aki például csiri-biri torna bérletet ad karácsonyra a kis unokájának, mert a gyerek annyira élvezi a foglalkozásokat, olyan sokat ügyesedik az órákon.
A foglalkozásokat látogató gyerekek sokkal talpraesettebbek lesznek, jobban tudnak koncentrálni, ügyesen ugrálnak. A 40 perces foglalkozások a picik türelméhez vannak igazítva. Nem igényelnek hosszú koncentrációt, és felváltva kisebb – nagyobb mozgások, szaladgálás vagy ügyességi feladatok, éneklés, lazítás vagy kacagás tartja ébren a gyerekek figyelmét.
- Óriási kincs a sok magyar mondóka, vers, dal, amire a gyerekek mozoghatnak. Ezek segítségével fejlődik a picik ritmusérzéke, egyre jobban és tisztábban beszélnek – hívja fel a figyelmet Orszáczky Ildikó.
Az órák egyik csúcspontja, amikor a gyerekeket egy nagy lepel segítségével a szülők közösen forgatják, hengergetik. Ezek a hatások segítik az agy és az idegrendszer fejlődést. Speciális tornaeszközök, - alagút, trambulin, libikóka, óriás labda – ügyesítik a pici kezeket és lábakat, gyakoroltatják a kúszást, egyensúlyozást, forgást, ugrálást. Ugyanakkor itt semmi nem kötelező a gyerekeknek és szüleiknek, mindenki csupán annyit csinál, amennyihez kedve van – magyarázta a pedagógus.
A módszert egyre többen szeretnék eltanulni, Ildikó pedig örül, ha újabb városban nyílik csiri-biri torna. Pedagógus végzettségű anyukák vállalják újabb csoportok irányítását. Jövőre Balassagyarmaton, Biatorbágyon, Hajdúszoboszlón, Szegeden, Kecskeméten, Szentendrén, Székesfehérvárott, Vácott, Veresegyházon nyílik csiri-biri torna csoport, de Ildikó más településekről is várja vállalkozó szellemű pedagógusok jelentkezését – olvasható a www.csiri-biri.hu oldalon.
[Forrás: OrientPress]
[Kép: OrientPress]